Karate-Do Shotokai (KDS) on organisatsioon, mis on pühendunud karate-do harjutamisele ja õpetamisele, järgides ja jätkates karatemeister Mitsusuke Harada teed. Oleme avatud kõigile, kellel on tõeline huvi karate õppimise vastu ja loodame, et leiate siit leheküljelt kasulikku teavet ja lugemist, et õppida rohkem nii meie endi kui ka Shotokai karate ja treenimise stiili kohta.

KDSi asutas 1965. aastal Mitsusuke Harada, kes sai 1956.a väga kõrge vööastme, 5. dan’i, tänapäevase karate-do alusepanijalt Gichin Funakoshi’lt (o'sensei) isiklikult. Jätkates o'sensei algupärast traditsiooni, on 5. dan siiani KDS-i kõrgeim vööaste.

Karate on enesekaitsevorm, mis ei tugine relvade kasutamisele, vaid treenib ennast kaitsma, kasutades oma keha liikumist. Karate harjutamine teeb meid eelkõige kiiremaks, osavamaks ja tugevamaks nii füüsiselt kui ka vaimult, õpetab keskenduma ning aitab regulaarselt harjutades olla terve, liikuv ja tugev ka kõrges vanuses. Meie treeningmeetodid on põnevad, innovaatilised ja pidevas arengus. Keskendume liikumisele, ajastusele, distantsile ja terve oma keha kasutamisele ning arendame ennast regulaarselt karatelaagrites nii Eestis kui välisriikides.

Rohkem pilte ja tekste meie igapäevastest tegemistest leiate meie Facebooki lehelt Eesti Karate-Do Shotokai.

Kuna oma silm on kuningas, siis huvi korral tule uuri ise järele, mida me oma trennides teeme!

Karateka ehitab vaimu ja keha

Taivo Ruus, vandeadvokaat; "Postimees" 23.märts 2014

 

KDS karates harjutavad kõik kõigiga ja mingeid võrdsetest võrdsemate seisusi ei ole, võistlusi ei peeta ja medaleid ei jagata. Tänu sellele on ühise eesmärgi nimel tegutsejatest saanud sõpruskond, kes võtab suvisesse harjutuslaagrisse kaasa pere ja isegi lemmikloomad. 

Kui kusagil tuleb jutuks, et minu hobi on karate,  järgnevad sageli küsimused kivide lõhkumisest (kummaliste karjete saatel, muidugi!) või metsa langetamisest. Tegelikult pole see mingi lõhkumine, vaid hoopis ehitamine. Sõna otseses mõttes ehitad sa oma vaimu ja keha, ja mida rohkem seda teed, seda rohkem sellest aru saad.

Shotokai karate

Olin otsinud karatet alates 80ndatest, mil see oli nii-öelda moeasi, samas miskipärast keelatud. 2000ndate alguses jõudsin pärast mitmeid eksirännakuid ja pettumusi Eesti Karate-do Shotokai (KDS) klubini. Nende lähenemine karatele, selle harjutamisele ja elule üldse hakkas mulle kohe meeldima! Juba see, et kõik klubiliikmed olid sõltumata vanusest, harjutuskogemusest, soost, ametist jm näitajatest esimesest hetkest abivalmis ja sõbralikud.

Ja nii on see ka jäänud. Algajat, olgu ta 14 või 44, võetakse kohe algusest peale nagu vana sõpra, teda toetatakse ja aidatakse, «vanad tegijad» vastutavad ühiselt tema edasijõudmise eest. Kõik harjutavad võrdselt kõigiga ja mingeid võrdsetest võrdsemate seisusi ei ole. Võistlusi ei peeta ja medaleid ei jagata. Mingisuguseid eksameid, rääkimata tasulistest, pole olemas. Nii välditakse tarbetut rivaliteeti ja pingeid. Küll aga on olemas rasked füüsilised harjutused, higised gi’d (valge karateülikond) ja tore sõpruskond.

Mis mind karate juures jätkuvalt võlub, on samastumine. Sa harjutad olema partneriga koos, et teda mõista ja õigel hetkel õigesti reageerida. Sa harjutad jääma rahulikuks ja vältima paanikat. Sa pead harjutama rünnakut ja tõrjet nii reaalselt kui vähegi võimalik. Sa pead pakkuma partnerile tõsise rünnaku, et tal oleks, mida tõrjuda. Selle kõige juures pead olema väga tähelepanelik, et ajastada oma kaitse või rünnak õigel hetkel – ja see ongi selle asja vaimne pool. Sa pead sõna otseses mõttes partneriga suhtlema, et tema rünnakut õigel ajal märgata – õige aeg on hetk enne seda, kui ta üldse sinu suunas oma rünnakut alustab. Muidugi ei oska algajad seda kohe, kuid alustada tuleb ikkagi algusest. Visa harjutamisega saab raskustest peagi üle. Kui juhendaja nõuandeid kuulata, ei saa asju õigesti tehes ka keegi viga. Ja kive purustama ju ei pea.

Sellise harjutamise eesmärk on osata karated kui võitluskunsti nii, et seda ei oleks mitte kunagi vaja väljaspool dojo’t (harjutusruum) rakendada. Eesmärk on saada aru ja osata käituda nii, et mis tahes konflikti korral oleks võimalik rahumeelne lahendus. Õpime ja harjutame oskust jääda ohu korral rahulikuks ja anda ründajale kogu oma olekuga mõista, et vägivald on tulutu.

Karatelaagrid

Meie oma klubis püüdleme karate ülima eesmärgi poole kaks-kolm korda nädalas toimuvates treeningutes ja umbes kord kuus laagrites. Sage ja regulaarne koostegutsemine ehk koos valatud higi, veri ja pisarad on muutnud meid headeks sõpradeks. Lähedaseks saavad ka harjutajate perekonnad. Näiteks igasuvisesse «metsikusse laagrisse», mida korraldatakse võimalikult tsivilisatsioonikauges paigas mõne veekogu lähedal, tullakse koos peredega, ja seal jätkub tegevust kõigile. Kaasa võetakse lapsed ja isegi lemmikloomad, trenni tehakse käepärasel pinnasel, olgu selleks siis liivarand või heinamaa. Tõsisele karate harjutamisele lisanduvad võrkpallivõistlus, minitriatlon või mõni muu kogu seltskonnale jõukohane sportlik tegevus, õhtud lõppevad ühise pillimängu ja tantsuga.

Kõige selle tulemusena on harjutajate pered mõistnud, et elu oluliseks osaks saanud treeningrutiini segada pole mõtet. Trenniõhtuteks teatripileteid ei osteta ning sünnipäevade pidamised seatakse laagrite järgi. Üks usin inglasest harjutaja pidas koguni pulmi neljapäeval, sest reedel algas ju laager.

Nii ma tunnengi, et just karate­elu on see päris elu – elu, mis sisaldab endas lisaks tööle ja pereelule veel sporti, sõpru, muusikat ja takkapihta omapärast silmaringi avardavat karateturismi. Nimelt toimuvad laagrid muu hulgas ka välismaal, ning lisaks näiteks Soomele ja Poolale oleme käinud isegi USAs, kus KDSi laadis karated harjutatakse muide peaasjalikult mormoonide hulgas. Harjutasime seal tavapäraselt kaks korda päevas ja käisime vahepeal mägedes suusatamas. Ameeriklased ei suutnud ära imestada, kuidas me nii palju suudame, ja leidsid lõpuks, et peavad ka ise rohkem suusatama hakkama.   

Kord aastas toimub aga justkui palverännak Inglismaale Canteburysse Kenti ülikooli, kus harjutame kaks korda kolm tundi päevas, ja nii kuus päeva jutti. Selle võrdlemisi väsitava laagri lõpp on traditsiooniliselt ehtinglaslik. Nimelt peab piduliku õhtusöögi tarvis vedama koos ülejäänud pagasi moodustavate gi’dega kaasa tumeda ülikonna, mida läheb vaja harfi ja flöödi saatel einestamiseks umbes-täpselt kahe tunni vältel. Seejärel võib end uuesti ümber- või taaskehastada ja tähistada järjekordse suvekooli läbimist hommikuni.

Vöö värv ja gradueerimine

Minnes nüüd tagasi kivide purustamise juurde, siis lisaks sellele küsitakse sageli vöö kohta – et milline ta sul on? Mina vastan tavaliselt, et mul on Adidase märgiga vöö, väga tugevasti läbi õmmeldud ja peab kaua vastu.

Tegelikult on erivärvilised vööd KDSi klubides harjutajatel olemas küll, aga gradueerimine ehk järgmise vööastme omistamine on pideva arengu loomulik tulemus, millest kedagi kunagi ette ei hoiatata ja mis ei sõltu mõne võistluse tulemustest. Ühe järjekordse laagri järel lihtsalt teatatakse, et oled jõudnud järgmisele tasemele, surutakse kätt ja ongi kõik. Tagajärjed edutatud harjutajale, sh tema rahakotile, saabuvad õhtuse sotsialiseerumise käigus mõnes pubis, kus on viisakas pakkuda kaasharjutajatele toidu kõrvale viskit.

Nii et igal harjutajal on täiesti olemas tema taset tähistavat värvi vöö, aga selle põhiline funktsioon on otsida rahvusvahelises laagris endaga võrdne harjutaja. Igapäevaelus võib aga hoopis olulisemaks osutuda selle kostüümiosa praktiline (kõrval)väärtus. Näiteks kui järjekordse harjutuse järel oli vaja klubijuhi dojo juures paigaldada üle oja purde ehitamiseks kaks eriti jämedat palki, leidsid harjutajate vööd rakendust koormarihmadena. Teine kord jälle tahtis üks klubikaaslane pärast trenni kala püüda ja selleks tuli tal üle tiigi võrk vedada, kui see aga lühikeseks osutus, sobis vöö väga hästi võrgunööri pikenduseks. Kas vöö oli valge, pruun või must, ei omanud mingit tähtsust...  

Karate kasutamine väljaspool treeningsaali

Veel kiputakse karateharjutajalt küsima, kas ta on oma oskusi kunagi rakendanud ka. No niimoodi päriselt, füüsilises konfliktis? Mina ei ole. Kõige selle harjutamise kõrvalt lihtsalt ei jää aega kahtlastes kohtades ringi töllerdada ja seiklusi otsida – ja ma olen selle üle väga õnnelik. Kui meelde tuletame, siis konflikti vältimine ju ongi harjutamise eesmärk.

Kuninganna nimetas Briti Impeeriumi Ordu liikmeks

Karate-do Shotokai (KDS) asutas 1965. aastal Mitsusuke Harada. Kai tähendab jaapani keeles meetodit või ka gruppi, Shotokai seega Shoto meetodit või Shoto gruppi.
Kuninganna Elizabeth II nimetas 1928. aastal Mandžuurias sündinud, Walesis elava Harada 2007. aastal Briti Impeeriumi Ordu liikmeks tema teenete eest karate edendamisel. Harada on pühendanud karatele kogu elu, otsides täiuslikku rünnakut ja täiuslikku tõrjet. Äärmiselt vitaalne vanahärra väisab vähemalt kord aastas ka Eestit, tõmbab siin gi selga ja jagab õpilastele dojo’s näpunäiteid. Pärast võtab ühiselt kõikidega lõuna- või õhtusööki, naudib Guinnessi õlut või Remi Martini konjakit ja pajatab lugusid möödunud aegadest.

Väldivad konflikti: harjutamise eesmärk on osata karatet kui võitluskunsti nii, et seda ei oleks mitte kunagi vaja väljaspool treeningruumi rakendada. Ründaja peab juba rünnatava olekust aru saama, et vägivald on tulutu.

FOTO: Mihkel Maripuu

 

Algupärane lähenemine rõhub isiklikule arengule

Eleri Lõhmus, reporter, "Valgamaalane", 24.september 2013

Karate on ilmselt igale spordisõbrale tuttav mõiste. Küll aga jääb esmapilgul võõramaks karate-do shotokai, mida võib defineerida kui algupärast lähenemist karatele, kus võitlemisest ja võistlemisest tähtsam on harrastaja vaimne ja füüsiline areng.

Pühajärve põhikooli saalis toimunud laagri muutis karate harrastajatele eriliseks sensei Mitsusuke Harada kohalviibimine. Kolm aastat tagasi Otepääl karateklubi asutanud Priit Jaagant ütles, et esmakordselt käis sensei (jaapani keeles õpetaja) Eestis 2002. aastal. Nüüdseks on karate-do shotokai harrastajate õpetaja käinud Eestis juba üle kümne aasta, esimestel aastatel suisa mitu korda aastas.

Siinkohal olgu mainitud, et kuigi karatestiile on mitu, peame edaspidi mõiste «karate» all enamasti siiski silmas karate-do shotokaid.

Sensei sõnutsi olid tänavu sügisel Pühajärvel läbi viidud treeningud väga head. «Veetsin siin väga meeldivalt aega.» Tema arvates on üsna üllatav, et nii paljud inimesed väljaspool Jaapanit on enda jaoks karate avastanud. «Ma ei oleks osanud oodatagi, et nii paljud inimesed minu ideed omaks võtavad.»

Sensei hinnangul läheb Eesti karatekadel väga hästi. Priit Jaagant tõi välja, et siinmail on kolm klubi, kus aktiivselt harjutab umbes 50 inimest. «Keskmine klubi suurus on 15–20 inimest ja Tallinna klubi on Eestis kõige suurem. Rühmades üle maailma, mis tavaliselt koos käivad, ongi 15–20 inimest.»

Sensei Mitsusuke Harada (keskel) jagas laagris näpunäited, kuidas harjutusi veelgi täpsemalt sooritada. Nagu ta Valgamaalasele ütles, on talle üllatus, et nii paljud inimesed tema ideed omaks võtavad. FOTO: Eleri Lõhmus/Valgamaalane

Kuidas kontrollida keha ja lihaseid?

Harada rääkis, et tema peamine idee karate puhul on see, kuidas kontrollida oma keha ja lihaseid. Rünnak ja kaitse on küll tema sõnul ka osa karatest, ent tähtsam on siiski lihaste kontrollimine.

«Oluline osa on ka vaimsel tööl. Inimene peab suutma panna oma lihased tööle täpselt nii, nagu tahab,» selgitas sensei. Tema õpetuse järgi pole karate võitlemiseks, vaid enese arendamiseks.

Karates on oluline osa ka inimestevahelisel suhtlemisel ja mitte ainult sõnalisel, vaid üksteise tunnetamisel. «Tavaliselt me ei tunne ju teist inimest eriti hästi, veel vähem oskame teineteist tunnetada läbi keha. Teise inimese tunnetamise õppimine on minu arvates väga huvitav ja see on ka üks põhjustest, miks karated õppida.»

Muidugi, üks võimalus karated õppida on valida võitlemise ja võistlemise tee. «Aga mina õpetan oma keha arendamist ning üksteisega suhtlemist läbi tunnetamise.»

Karate-do shotokai tähendabki ainult harjutamist, ent mitte võistlemist. «Ma ei ole pooldanud võistlemist sellepärast, et see ei arenda inimest nii mitmekülgselt. Olles võistlemisest vaba, saavutab inimene ka füüsilise arengu. Tähtsaim on harjutamine.»

Sensei selgitas, et võisteldes saab ühel hetkel inimesest meister, aga seejärel pole enam kuhugi edasi areneda – nõnda tekib tahtmine harjutamisest loobuda.

Võistlemisel oma koht

39 aastat sensei käe all karate-do shotokaiga tegelenud Marie Kellett, kes oli sensei kõrval teine laagri juhendaja, sõnas, et tema hinnangul on võistlustel ja võistlemisel oma koht, kui inimesed seda teha otsustavad.

«Võistlemisel on probleem, et kui näiteks poksis on lihtne öelda, kes võitis või kaotas, siis karates pole alati selge, kes oli parem.»

Kellett selgitas, et karate puhul võib mõni tegevus paista füüsiliselt väga jõuline, kuid tegelikult ei pruugi see olla efektiivne. «Karates võistlevad ainult 20 protsenti harrastajatest, ülejäänud 80 protsenti aga pole sellest väga huvitatud. Seda seepärast, et nad ei saa arendada oma oskuseid, kui peamine eesmärk on lihtsalt punkti või medali võitmine,» selgitas Kellett.

Kellett naljatles, et tema harjutab karated sellepärast, et olla parem kui sensei. «Kui alustasin, harjutasin enesekaitse õppimiseks, hiljem pole see enam väga oluline olnud.»

Ta rääkis, et on proovinud mitut stiili, kuid karate-do shotokai sümpatiseerib talle, kuna siin ei mängi inimese füüsis suurt rolli. «Pole oluline, kas oled suur või väike, mees või naine – kõik on võrdsed.»

Nagu sensei ütles, on olulisim saavutada oma keha ja lihaste üle kontroll. Kui selleni on jõutud, pole enam oluline, kas vastas on suur või väike inimene. «Mind on alati paelunud, et väike inimene võib ükskõik kellele vastu astuda,» lisas Kellett.

Ta tõi välja, et teiste karate­stiilide puhul eristatakse inimesi ka kaalukategooriate järgi. «Näiteks raskekaalus on kõik suured.»

Mida pidada enesekaitseks?

Ent kui Kellett alustas karatega enesekaitse õppimiseks, kas tal on ka ette tulnud olukordi, kus on oma oskuseid enese kaitsmiseks kasutanud?

«Oleneb sellest, mida enesekaitseks pidada. On see rünnakuhetk? Mõnikord on siis juba liiga hilja. Minule on enesekaitse see, et ma püüan saabuvat rünnakut tunnetada ja vältida.»

Siiski tõi ta välja, et ühe korra on ta kogenud füüsilist rünnakut, kus vastasel oli relvaks nuga. Teise kogemusena mainis ta, et on märganud ohtlikku olukorda ning seda vältinud. «Vaat see on tõeline enesekaitse. Mitte see, kui olen nurka aetud ning sunnitud oma oskusi testima.»

Sensei Harada ja Kellett rääkisid, et treeningu üks eesmärke on õpetada teisi inimesi jälgima, tunnetama ja tajuma. Harjutades paraneb ka ümbruse tajumine.

Priit Jaagant selgitas, et algaja karatekaga koos harjutades on treeningul tehtavad liigutused hästi suured ja nähtavad. «Seda selleks, et lihase mällu tekiksid õiged liigutused, mis treenivad keha, lihaseid ja koordinatsiooni.»

Edasijõudnute treening on rohkem sisemine ning see ei pruugigi välja paista. «Harjutame lihaste kontrolli.» Mida kõrgemal tasemel treenitakse, seda kiiremaks, täpsemaks ja nüansirohkemaks harjutused muutuvad.

Pühajärvel alustas karateklubi tööd, kui Jaagant sinna kanti elama kolis. «Mul ei olnud kellegagi koos harjutada, aga üksi ei saa ju. Panin lehte kuulutuse ja rentisin saali.»

Jaagant oli enda sõnul mõelnud, et kui kuus inimest kokku tuleb, saab vähemasti saali rendi ära maksta. «Siin ei olnud varem ühtegi võitluskunstiklubi, seepärast oli huvilisi üsna palju,» lisas Jaagant.

Alati palju õppida

Tema sõnul on karates alati palju õppida. «Pidevalt on tunne, et kuidas saab olla, et mõni lihtne asi ei tule välja. Kuidas saab olla, et ei saa aru, millal partner ründab? Kuidas saab olla, et ei saa õigel ajal eest ära mindud? Kuidas saab olla, et ennast ei suuda kontrollida?»

Jaagant rääkis, et treeninguil vahetatakse pidevalt partnereid ning kõigiga tuleb hakkama saada. «Momentaalselt tuleb partnerist aru saada, millal ta ründab ja kui kiiresti. Seda peab tunnetama, sest kui reageerid sellele, mida näed, on juba hilja.»

Jaagant rõhutas, et karates saab alati varem ja paremini. «Me treenime iseenda keha, mitte ei treeni kellegi teise jaoks.»

Priit Jaagant (keskel) rõhutas, et treeninguil harjutatakse koos ning eesmärk on iseennast arendada. Ta ütles veel, et karates saab kõiki harjutusi alati paremini sooritada. FOTO: Eleri Lõhmus/Valgamaalane

Pühajärve põhikoolis toimunud laagris oli osalejaid nii meilt kui mujalt. Laagri ja karatetreeningute üks põhimõtteid on muu hulgas, et treeningu käigus vahetatakse pidevalt partnereid, sest hakkama peab saama ükskõik kui tugeva partneriga. FOTO: Eleri Lõhmus/Valgamaalane

Sensei Mitsusuke Harada

Sensei Mitsusuke Harada sündis 1928. aastal. Karate­õpinguid alustas 1943. aastal Tokyos, kuulsas Shotokani dojos (dojo – treeninguruum), kus teda õpetasid legendaarsed meistrid Motonobu Hironishi, Wado Uemura ja Yoshiaki Hayashi.

Harada on üks veel elavatest õpetajatest, kes treeninud ka Yoshitaka Funakoshi käe all. Pärast Shotokani dojo purunemist sõja käigus harjutas Harada  Gichin Funakoshi isikliku õpilasena.

Waseda ülikooli astumise järel jätkas ta Funakoshi juures treenimist ning sai õpetust ka sellistelt suurtelt karate õpetajatelt nagu Hiroshi Noguchi, Toshio Kamata ja Tadao Okuyama. Enne kui Harada sai Shigeru Egami isiklikuks õpilaseks, treenis ta koos lähedase sõbra Tsutomu Oshimaga. Selline õpetajatering on erakordne ja ainulaadne.

1955. aastal viis sensei Harada karate Brasiiliasse. Aastal 1963 reisis ta Euroopasse, õpetas Prantsusmaal ja Belgias ning oli esimene jaapanlasest karateinstruktor, kes asus alaliselt Suurbritanniasse elama.

Praegu on Mitsusuke Harada  karate-do shotokai organisatsiooni peaõpetaja ning õpetab karated Suur­britannias, Euroopas, Skandinaavias ja Põhja-Ameerikas. Sensei praktiseerib karate-do'd jätkuvalt ka praeguses vanuses.

Allikas: Eesti karate-do shotokai kodulehekülg

Karate-do shotokai – mis see on?

Karate on pärit Jaapanist, selle juured asuvad Okinawal, mis on Jaapani üks lõunapoolsemaid saari ja asub Ryukyu saarestikus. Okinawalt Jaapanisse ja Jaapanist omakorda maailma tõid karate kui võitluskunsti sensei Gichin Funakoshi (1868–1957) ja tema õpilased 20. sajandi esimesel poolel.

Sajandi algul ja keskpaiku jagunes karate õpetamine väga paljude organisatsioonide vahel. Seega on karate väga levinud, kuid eri organisatsioonides mõistetakse selle nime all sageli küllaltki erinevaid asju.

Siiski on karate-do shotokai enamiku teiste karateks nimetatud võitlusviiside ema. Seda eelkõige seetõttu, et enamik oma kooli loonud meistritest õppisid Gichin Funakoshiga koos või tema käe all karated ning hiljem lõid oma organisatsioonid.

Sensei Harada on öelnud, et ühe tehnika õppimiseks ja harjutamiseks on piiramatu hulk meetodeid, iga harjutaja jaoks leidub viis, mis viib ta tehnika mõistmisele ja seejärel valdamisele. Kuna meetodeid on lõpmata palju, pole neid kõiki võimalik siinkohal kirjeldada. Sellest poleks ju ka mingit kasu, kui kirjeldada, milline on näiteks kaaluta oleku tunne – peab ise kogema. Ka karated peab kogema oma kehaga.

Allikas: Eesti karate-do shotokai kodulehekülg

 

Ühe võitluskunsti tee Pühajärve Põhikooli

Triin Kurrikoff;   "Otepää Teataja"  9.august, 13.september ja 27.september 2013.a

 

"Kord tuli mees võitluskunsti õpetaja juurde ja soovis temaga oma oskuste proovilepanemiseks võidelda. Sekund hiljem leidis ta end juba pikali põrandalt. Seejärel võttis õpetaja paberitüki ning soovitas mehel püüda see tema käest kätte saada. Seda üritades heideti mees jälle hetkega eemale, ilma et ta oleks isegi tundnud mingit füüsilist kontakti"...

Sarnaseid võitluskunstide meistrite kohta käivaid lugusid on palju. Ehkki neis peaosi mängivate meistrite võitluskunstide stiil võib olla erinev, lõppevad neile suunatud rünnakud tihtipeale üsna sarnaselt eeloleva jutukesega. See ongi põhjuseks, miks võitluskunste võrreldakse mäega - kuigi tee algus võib olla erinev, on mäe tipp ehk lõpptulemus sageli sarnane. 

Kohtumine võitluskunstide meistriga

Üks tee võitluskunstide mäe tippu on läbi karate, mille tõi eelmise sajandi alguses laiema avalikkus ette "kaasaegse karate isaks" nimetatud Gichin Funakoshi. Tema ühed parimad õpilased oma poja kõrval olid Shigeru Egami ja Tadao Okuyama. Viimane elas paar aastat oma elust askeetlikult Tokyo lähedal mägedes, jälgides oma võitluskunstitehnikate parandamiseks loodust, metsloomade käitumist, kalu mägijõgedes. Ellu jäämiseks toitus ta taimedest valmistatud supist ja küttis linde ning ei kohtunud mitte kellegi teise kui sõbra Egamiga, kellega ta koos karated harjutas. Mägedest naasnuna sai ta karate harjutamise eesmärgil kokku Egami õpilasega, kes oli nädalate kaupa kohtumiseks valmistunud - töötanud välja stsenaariume, leiutanud strateegiaid ja kõvasti treeninud. Sellest hoolimata oli nende võitlus läbi vaid hetkega. 

"Ma võin ausalt öelda, et ei ole kunagi näinud kedagi nii kiiresti liikuvat. See ei olnud loomulik inimreageering. Ma tundsin õhku liikuvat, nagu külma puhangut, mis saatis mööda mu selgroogu alla värinaid kui tema peopesa peatus otse minu näo ees. See jõu ülekandumine oli uskumatu, " kirjeldab meistriga kohtunu. Okuyamast oli lausa kiiranud sügavust, jõudu ja vibratsiooni, nagu suurest minevikusõdalasest. 

Kõlab nagu legend iidsetest aegades? Ometi on ühenduslüli selliste uskumatute lugude ja praeguse hetkega täiesti olemas.

Shotokai karate looja Mitsusuke Harada

Harjutaja, kes eelpoolkirjeldatud kohtumisest pajatas, on tänaseks ülemaailmse Shotokai-karate organisatsiooni loonud karateõpetaja Mitsusuke Harada, kelle treeningpartnerite ja õpetajate seas olid nii eespool mainitud Gichin Funakoshi, Gichin Funakoshi poeg Yoshitaka, Okuyama, Egami jpt.

Nüüdseks on Haradal karate harjutamise ja õpetamise kogemust rohkem kui pool sajandit ning kogu selle aja on ta harjutanud eesmärgiga jõuda Okuyama tasemeni, kelle üleolekut kõikidest teistest karatemeistritest on tunnistanud ka paljud tema kaasaegsed. 

Meisterlikkus

Ehkki esimeses osas kirjeldasime kaugel Jaapanis kogetud imestamapanevat lugu võitluskunsti vallas, on juhtumit kirjeldanud karateõpetaja Harada elu näidanud, et koht pole taoliste sündmuste toimumiseks üldsegi määrav. Sama võib juhtuda ka Euroopas, keset igapäevast linnakära, pealtnäha tavaliste inimestega. Nimelt pidi Harada pärast aastate möödumist ja juba Euroopaski tuntud ning hinnatud karateõpetajaks saamist kord Suurbritannia Kuninglikus balletikoolis juhendama tantsijaid, kelle etteastesse sooviti lisada võitluskunsti elemente. 

Õpetajat hämmastas, kui kiiresti üks pisikest kasvu, kuid väga tugev baleriin liigutused ja tehnikad selgeks sai - kiiremini kui ükskõik milline karateka, keda ta kunagi õpetanud oli. Harada oli neiule näidanud lühikest võitlusstsenaariumit, millest pidi saama etteaste osa. Seepeale "ründas" tüdruk õpetatu harjutamise eesmärgil oma partnerit, keda ta vaevalt puudutas. Ometi lendas mees mitu meetrit tahapoole. Viimane kord oli Harada midagi sellist näinud aikido looja Morihei Ueshiba puhul, kes pea 70-aastasena noort, innukat ja kogenud karatekat mööda tuba ringi lennutas, viimast isegi puudutamata. "Kui ühte tehnikat tõeliselt mõistetakse, piisab teiste tehnikate olemuse adumiseks ainult nende vaatlemisest ning ollakse võimeline neid lühikese ajaga järele tegema," on karatemeister Gichin Funakoshi öelnud. Oma erialal professionaalsuse saavutamine aitas baleriinil ka karate tehnikaid pea hetkega mõista. Kuid kuidas meisterlikkus saavutada? Midagi müstilist selles ei ole. Igal elualal on see võimalik ainult peale pikaaegset, pühendunud ja intensiivset harjutamist.

Karate-Do Shotokai

Harada on kaheldamatult harjutanud nii pikaaegselt, pühendunult kui ka intensiivselt, alustades karate harjutamist aastal 1943 ehk 70 aastat tagasi. Selle aja jooksul jõudis ta rajada esimese karateklubi Lõuna-Ameerikas ning alates aastast 1963 tutvustada ja arendada karated Euroopas ja hiljem ka mujal maailmas: Prantsusmaal, Belgias, Suurbritannias, Soomes, Poolas, Saksamaal, Hispaanias, Iisraelis, Marokos, USAs, Kanadas. Tänaseks on ta loonud organisatsiooni, mille ülemaailmne liikmete arv ulatub sadade inimesteni.

Oma karateõpetuses pole ta jäänud jäigalt kordama kunagi nähtut-kuuldut, vaid on vastavalt oma õpetajate soovidele püüdnud karated pidevalt edasi arendada. Eelmises peatükis mainisime, et kui paljude kaasaegsete hulgas parimaks karatekaks peetav Tadao Okuyama üksinda mägedes elas, veetis ta mäestikujõekestes kalu vaadeldes tunde. Kärestikulises mäestikujões hakkamasaamiseks peavad kalad jõe "käitumisega" väga hästi kohanduma - lausa jõega üheks saama. Sarnaselt peab võitluskunsti harjutaja väga hästi tundma ja mõistma oma partneri liikumist ja kehakeelt ning sellega sünkroniseeruma - see on üks eesmärk, mille saavutamise poole ja mille parema õpetamise nimel on Harada aastakümneid harjutusi välja mõelnud ja täiustanud. 

Karate-Do Shotokai jõudmine Eestisse

Nüüdseks on aastakümnete jooksul Harada poolt edasiarendatud karate stiili olnud võimalik juba üle kahe aasta harjutada ka Pühajärve Põhikoolis. Kuid kuidas see kõik Eestis üldse alguse sai? Selle aastatuhande alguses kutsuti Eestisse legendaarsete karatekadega koos harjutanud Harada parimad õpilased Soomest. Pärast seda algas tihe koostöö Soome ja Eesti karateharrastajate vahel ning mõne aasta möödudes, peale Eesti harjutajate tõsiste kavatsuste nägemist, tuli laagrit läbi viima ka Harada ise. 

Eesti organisatsiooni peainstruktoriks valis Harada Teet Ilvese, kes oli karated harjutanud juba paarkümmend aastat ja jõudnud ka ühe teise karatestiili musta vöö teise astmeni. Küllap muuhulgas tänu sellele ja teistele elu jooksul harrastatud aladele, näiteks iluuisutamine ja rahvatants, on Teet praeguseks jõudnud Karate-Do Shotokai kõrgeima tasemeni, 5.danini. Sellise taseme on saavutanud vaid kümmekond inimest.

Karate-Do Shotokai Pühajärve Põhikoolis

Pühajärve Põhikoolis tegutseva Otepää klubi loonud Priit Jaagant on praeguseks (s.t artikli kirjutamise ajaks aastal 2013) jõudnud 3.danini, mis märgib samuti, et tal on karates märkimisväärselt head oskused (Karate-Do Shotokai kõrgeima taseme, 5.dani saavutas Priit Jaagant aastal 2017). Enne oma klubi loomist harjutas Priit kümme aastat Teet llvese ja Tallinna karateklubi kaaslastega ning mitte ainult Eestis, vaid ka kümnetes laagrites Soomes, Suurbritannias ja mujalgi.

"Karate on huvitav ja minu jaoks üks enesearendamise viise. On õpetanud kehamehaanikat tunnetama, arendanud koordinatsiooni ja tugevdanud keha. Üks igati raske ja põnev ala, mille põhimõtete omandamine tekitab minus nö. sõltuvust," ütleb üks trenniskäija. Ning kui Eesti harjutajad pole just minemas välismaale oma oskuseid täiendama, tulevad kogemuste jagajad ise siia.

Mõned nädalad tagasi käis Harada koos ühe oma parima õpilasega Pühajärve Põhikoolis. Vastu oli neid võtmas kümmekond harjutajat Otepää klubist, lisaks kümned teistest Eesti klubidest ning kaasharjutajad kaugemaltki.

Mis neid küll selle põneva ala juurde on toonud või jätnud? "Miks harjutan, seda küsin endalt sageli, kui parasjagu ei harjuta. Kui aga harjutamiseks läheb, siis enam ei küsi. Siis on selline tunne, et harjutamine on inimese loomulik olek. Siis küsin, et miks ma peale harjutamise veel midagi muud teen, tööd näiteks," arvab üks Eesti karateka. Harjutamiseks inspiratsiooni lisamiseks toimuski kokkusaamine legendaarse karatekaga alles hiljuti siinsamas, Pühajärve Põhikoolis...