Korduma kippuvad küsimused

Miks just EKDS?

EKDS-s õpetatakse algupärast võitluskunsti, mille tulemuseks on võitlemise ja enesekaitse oskus.

Millised on EKDS-i põhitõed?

Vaata meie põhimõtteid!

Milleks tulla?

Et näha, mis on võitlus, et õppida võitlema, et olla hea tervisega ja füüsiliselt heas vormis, et leida uusi sõpru.

Kuidas saada täpset infot?

Täpseim info tuleb otsesuhtlusest inimestega. Alternatiivid on e-post ja telefonid.

Kuhu tulla?

Treeningute asukohad leiad treeningute info lehelt, kontaktandmed aga siit.

Trenni ajad?

Trenni ajad võivad muutuda, ajakohase info leiad treeningute info lehelt.

Kui palju maksab?

Treeningute kuutasud leiad treeningute info lehelt.

Kas ma olen liiga noor harjutamaks teie klubis?

Kui sa tunned, et sa tahad harjutada võitluskunsti ja oled valmis selle nimel pingutama, siis oled küps õppima algupärast võitluskunsti.

Kas ma olen liiga vana harjutamaks teie klubis?

Keegi ei ole liiga vana alustama karatega.

Kui vana ma peaksin olema, et õppida karated?

Karate õppimisel ei ole vanusepiirangut. Eestis Karate-do Shotokai's hetkel lasterühmi ei ole, võtame õpilasi alates 14-15 eluaastast.

Kas ma pean hakkama ka võistlema?

Algupärase võitluskunsti õppimine välistab võistlemise.

Kui ma vahetasin klubi, mis saab mu vööastmest?

Harjutaja reaalsete oskuste järgi otsustatakse, milliseks kujuneb tema vöö värv EKDS-is.

Kes juhendavad?

Vaata treenerite info lehelt.

Kas üliõpilane saab ka ainepunkte ja kui palju?

Hetkel kahjuks mitte.

Kuidas valida klubi?

Klubi tuleks valida vastavalt eesmärgile. Mõned soovitused leiad meie juhtkirjast.

Millised inimesed õpivad karated?

Väga erinevad. Karate õppimisel ei ole oluline vanus ega sugu. Karate on avatud kõigile. On üks asi, mis meid ühendab - see on soov saada oskuslikumaks võitlejaks. Meie trennist ei leia sa ei rullnokkasid ega jõmme. Millegipärast karate neid ei ahvatle. Õhkkond treeningul on distsiplineeritud, kuid vaba ja sõbralik. Me julgustame ja aitame üksteist alati. Karate-Do Shotokais võistlusi ei ole, kuna meie eesmärk ei ole spordivõistluste läbi tunnustuse teenimine. Meie eesmärk on võitluskunsti õppimine, igal treeningul endast parima andmine, enese proovile panemine erinevate harjutuspartneritega. Ainuke võistleja, keda sa kohata võid, oled sina ise.

Mis riideid kantakse treeningul? Mis ma selga panen?

Jaapani keeles on selle nimi karate-gi (valged püksid ning jakk). Kui esialgu gi'd ei ole, siis soovitame pikki dresse. Treeningutel ollakse paljajalu.

Miks harjutatakse karated paljajalu?

See on traditsioon. Kõige tõenäolisem põhjus on see, et Jaapanis võetakse jalanõud jalast, kui ruumi sisenetakse. Teiseks põhjuseks võib olla soov jalgu tugevamaks muuta ning vähendada löögipinda jalaga löömisel.

Kui kaua kestab treening?

Enamasti 2 tundi.

Mis on Karate-Do?

Karate-Do tähendab 'tühja käe tee' ning selle sünnimaaks loetakse Okinawat, väikest saart Jaapani saarestikus. Karate aluseks on iidsed hiina võitlusvormid.
Karated hakati kasutama sissetungijate vastu pärast seda, kui kohalik valitsus oli keelanud relvade omamise. Kuna erinevatel õpetajatel olid omad arusaamad karatest, tekkisid ka uued karate-stiilid.
Tänapäeva karate on populaarne paljuski tänu ühele mehele, Gichin Funakoshile, okinawalasele, kes eelmise sajandi alguses asus elama Jaapanisse.
Algupärane karate on võitlemise kunst. See ei ole sport (kuigi karated praegu paljude poolt sellena nähakse).
Karate ei ole kivide lõhkumine või kõvasti karjumine (sellist muljet võitluskunstist hakati kultiveerima karate valesti tõlgendamisest, kui kellelgi tekkis vajadus hakata müüma seda nägemust).
Kindlasti ei ole see religioon ega müstika.
Kõige põhilisemaks on leida töötav enesekaitsemeetod, mis kindlustab ründaja kahjutuks tegemise. See ei ole oskus, mis tuleb üleöö ega isegi nädalate või kuudega. See nõuab treeninguid ja pühendumist. Järk-järgult paranevad oskused, refleksid ja tehnika.

Mis on 'Shotokai'?

'Shotokai' on ühing, kus me harjutame traditsioonilist Shotokan karated. 'Shotokai' sisaldab kaht sõna: 'Shoto' - see on Gichin Funakoshi kirjanikunimi, kui ta kirjutas luuletusi ja allkirjastas dokumente, ja 'Kai' - tähendab nõukogu või liitu. Tänapäeval on 2 põhilist Shotokan karate suunda - traditsiooniline (millega tegeleme meie) ning sportlik (lisaks on veel lugematu hulk teisi, Shotokan karatest välja arenenud stiile).
Kuigi neil on sama ajalugu, on need kaks lahku arenenud erinevates suundades. Karate alguspäevil ei olnud erinevaid karate stiile ja Meister Funakoshi praktiseeris lihtsalt "karate"-d. Tema õpilased aga räägivad, et nad praktiseerisid 'Shoto majas' ehk Shotokanis ('Kan' tähendab 'maja', nii et 'Shotokan' tähendab 'Shoto maja'), ja nii sai Meister Funakoshi karate tuntuks kui 'Shotokan' karate.
Erinevus Shotokai ja Shotokani vahel oli siis see, et Shotokai oli ainult Meister Funakoshi tehnilise grupi või nõukogu nimetus. Nii et alguses oli Shotokai ja Shotokan üks ja sama asi, kuid pärast Funakoshi surma 1957. aastal hakkasid tekkima erinevad suunad. Üks grupp jäi kasutama nime Shotokai ning teised, nende hulgas ka Jaapani Karate Assotsiatsioon, jäid oma ühingu nimetuses kasutama sõna 'Shotokan'.
KDS on lühendiks Karate-Do Shotokai'le. See on organisatsioon, mille lõi meister Harada. Stiil, mida KDS praktiseerib, on siiski traditsiooniline Shotokan karate, mida isekeskis kutsume vahel ka "Shotokai karate"-ks.

Miks traditsiooniline Shotokan?

Traditsiooniline Shotokan erineb teistest karatestiilidest selle poolest, et rõhutab keha lõdvestumise ja mobiilsuse tähtsust võitluses. Vähem oluline on jõud, sellest tähtsamaks peetakse kiirust ja õiget kehakonditsiooni. Jõud tuleb olemasolevate lihaste kasutamisest õigel ajal, kiirusel ning asendis. Karates õpid oma keha kontrollima nii, et kui sind rünnatakse, suudad sa seda vältida ja rünnaku ründaja vastu pöörata.
Samuti õpetab karate sulle ka partneritunnetust, seda kuidas parema tulemuse nimel õppimisprotsessis partnerit aidata. Sellise treenimismeetodiga saad oma tehnikaid elusa inimese peal proovida kedagi vigastamata.

Kas karate õppimine on raske?

Traditsioonilise Shotokan karate õppimine ei pruugi olla kõige kiirem tee reaalse võitluseni, kuna eesmärgiks ei ole mitte võistlustel osalemine, vaid isiklik areng. Tegeleme metoodilise treeninguga, mille põhimõtteks on, et igaüks, olenemata vanusest ja soost, saab õppida ja areneda efektiivses võitluskunstis. Arengu kiirus sõltub sellest, kui palju on keegi valmis pingutama, kuid tulemused on kindlasti seda väärt.

Kas on võimalus, et ma vigastan end treeningutel?

See sõltub sellest, mida pidada vigastusteks. Tegelikult on oht vigastada saada palju suurem teistel aladel. Vigastuste rohkus sõltub treeningviisist - kui tahad kiiremini edasi jõuda ja treenid rohkem, on ka tõenäosus kriimustusi saada suurem. Treeningmeetodid on aga selliselt üles ehitatud, et viia vigastuste võimalus miinimumini.

Kui tihti peaksin treenima, et meistriks saada?

See küsimus on mõttetu - alusta treeningutega ja sa saad sellele vastuse, kuna meisterlikkuse mõiste on võrdluseta mittemõõdetav.

Mis on must vöö ja kuidas ma selle saaksin?

Must vöö on tükk musta riiet ning selle võib osta igast spordipoest, kus müüakse võitluskunstitarbeid. See ei maksa rohkem kui sadakond krooni. Paremini saaks vastata sellisele küsimusele: mida tähistab must vöö?. Kui meister Funakoshi Jaapanisse saabus, ei tuntud seal vööde süsteemi. Alles 1932. aastal seati selline süsteem sisse, tuginedes judo vööde süsteemile.
Siis said kõik Funakoshi vanemad õpilased mustad vööd. Must vöö tähistas sel ajal momenti, kui "tehnikad" olid juba nii selged, et võis alustada karate õpingutega. Shotokai's on algusest peale olnud 5 dan'i astet. Mustale vööle eelnevad valge ja pruun vöö.

Kui kaua ma pean treenima, et saada musta vööd? Kui kaua võtab aega musta vööni jõudmine?

Täpselt nii palju, kui vastavasse poodi minek. Treeningutel peaks olema vaid üks eesmärk - areng oskuslikumaks võitlejaks.

Milline on Shotokai karate kõige kõrgem vööaste?

5. dan, nii nagu see kunagi meister Funakoshi poolt paika pandi.

Kas 5. dan'i saamine tähistab siis karate õpingute lõppu? Kas siis pole enam midagi õppida?

Ei, keegi ei ole lõppu jõudnud, võiks öelda et lõppu ei ole. Niikaua kui inimene praktiseerib, niikaua areneb!

Kas ma pean õppima jaapani keelt, kui ma tahan õppida karated?

See ei ole vajalik. Treeningute käigus saad selgeks põhitehnikate ja katade nimetused ning mõned teised rohkem kasutatavad sõnad.

Mis on kihon?

Kihon on kõigi vormide - blokkide ja löökide - üldnimetus.

Mis on kata?

Shotokais on 19 põhikatat. Kata on kogum tehnikate kombinatsioonidest. Meister Funakoshi ja tema kõige paremad õpilased peavad katat karate hingeks.

Mis on kumite?

Teine osa karatest - kumite - nõuab partneriga harjutamist. Järk-järgult omandatakse uusi oskusi ning eesmärgiks on vabavõitlus (jyu kumite). Alustatakse Ten No Kata Omote ja Ten No Kata Ura'ga, mis on lühikesed katad lihtsate blokkide ja vasturünnakutega, ning jätkatakse järjest raskemate tehnikatega, mis lõpuks viivad vabavõitluseni.

Kui palju aega pühendadatkse kihoni, kata ja kumite õppimisele?

See erineb sõltuvalt arenguastmest, kuid esimesel aastal umbes 30% kihoni, 30% kata and 30% kumite harjutamisele.

Millal võin kihoni ja kata harjutamise lõpetada ning ainult kumited praktiseerida?

Kõik karate elemendid on omavahel seotud ning mõjutavad üksteist. Ei saa mööda minna ühest, mõjutamata teisi.

Kes on Sensei?

Sensei on õpetaja. Sen tähendab "enne", Sei "elu, sündi või elamist", nii et Sensei on keegi, kes on kogenud midagi enne sind. Ta on läbi elanud asjad, mis sind ees ootavad, nii et ta võib sind õpetada.

Kuidas ma peaksin Senseiga käituma?

Temasse peab suhtuma austusega. Tavaliselt on Sensei väga sõbralik ja abivalmis, nii et suhtlemisel ei tohiks probleeme tekkida.

Mis on Dojo?

Meie mõistes on dojo koht, kus treeningud toimuvad. Sõna-sõnalt tähendab see 'valgustatuse kohta'.

Missugust kaitsevarustust ma vajan?

Kaitsevarustusest kasutatakse Shotokai's ainult matte, mis pehmendavad lööke.

Viimati uuendatud Laupäev, 01 Oktoober 2011 15:10