Kuidas leida sobivaim?

Jeff Pipkinsi ainetel ning Eesti kogemuse põhjal kirjutatud tekst.

Niisiis, te pole kunagi osalenud võitluskunstide treeningutel, kuid sooviksite alustada. Kuhu minna, milline klubi valida? Milline on mulle sobivaim? See kirjatükk aitab ehk leida vastuseid neile küsimustele. Kirjutis on valminud, et aidata teid treeningukoha valimisel, kuid parima tulemuse saavutamiseks tuleb pisut vaeva näha. Klubi valimine on otsus, millesse ei tohiks suhtuda kergekäeliselt. Juhuslikult valitud klubi võib igaveseks moonutada teie arusaama võitluskunstist ja teil ei õnnestu esimese väärsammu tõttu kunagi kogeda võitlemise kunsti. Et teha arukas valik, tuleb varuda aega ja teha mõningaid pingutusi.

Kuidas otsida?

Teadaolevalt on maailmas levinud sadu erinevaid arusaamu võitluskunstist ehk nn stiile ja mõistagi ka organisatsioone, kes neid viljelevaid klubisid enda alla koondavad. Erinevate stiilide suure hulga tõttu on loomulik küsimus, et milline neist on sobivaim just sinu jaoks. Nagu arvata võib, ei saa sellele vastata ühesõnaliselt. Tähtis on mõista, et ka juhul, kui kaks klubi õpetavad ühte ja sama stiili, kasutavad sama sõna oma embleemil jne, on nad siiski tihtipeale erinevad, mõnikord isegi väga erinevad. Niisiis ei ütle sobiv sõna märgil midagi sisulist klubi kohta. Algajad uurivad tavaliselt, milline stiil on parim ja siis otsivad selle internetist või telefoniraamatust üles. Selline toimimisviis võib osutuda kõige halvemaks võitluskunstiga alustamise meetodiks. Tunduvalt pragmaatilisem on teha väike uuring lähikonnas tegutsevate klubide ja treeningute kohta. Tõenäoliselt on ümbruskonnas tunduvalt rohkem klubisid, kui eeldate, sest paljud grupid reklaamivad end vähe või üldse mitte. Kuna enne harjutamiskoha valimist peaks külastama mitmeid klubisid, siis on allpool mõningad juhised ja näpunäited, millele tähelepanu pöörata ja millele mitte. Otsingutele pühendatud aeg ei ole kulutatud asjata, kui leiate endale kõige sobivama treeningu.

Kust otsida?

Treeningu kvaliteedi ja maksumuse vahel ei näi erilist seost olevat, seepärast võiks esmalt otsida kvaliteeti muude kriteeriumide alusel. Siin on toodud mõningate kohtade nimekiri, kust võiks saada teavet võitluskunstide klubide ja treeningute kohta:

1. Sõbrad või sõprade sõbrad. Tuttava või sõbra varasem kogemus on kindlaim viis mitte eksida.

2. Internet. Põhiteave on tavaliselt seal olemas, kuid see ei asenda mingilgi määral isiklikku kogemust.

3. Õppeasutuste teadetetahvlid.

4. Kultuuri- või linnakeskuse programmid.

5. Temaatilised kuulutused ajalehtedes ja kohalikes tasuta lehtedes.

6. Võitluskunstide festivalid ja võistlused.

7. Haridus- ja kultuurimessid.

8. Telefoniraamatud, teabekataloogid

Pidage meeles, et reklaam ükskõik millises eespool toodud allikas ei sisalda teavet, mis annaks alust eelistada üht klubi teisele. Reklaamil on kombeks näidata klubi ikka positiivses valguses, ka seda, mis ei olegi ehk nii positiivne. Kindlasti peaksite külastama erinevate klubide treeninguid, et üldse mingit võrdluspilti saada. Õige arvamuse kujundamiseks on soovitatav külastada ühte ja sama klubi rohkem kui korra. Konkreetsest tegevusest (kuna võhikuna on see alguses niikuinii igal pool sarnane) olulisem on klubis valitsev õhkkond, suhtumine liikmetesse ja vanemate liikmete suhtumine uutesse.

Mis on ebaoluline?

Mõned asjad, mida ei peaks otsustamisel arvestama: juhendaja rass ja sugu on täiesti ebaolulised. Ärge arvake, et juhendaja on hea üksnes seetõttu, et ta on asiaadist mees. Samuti ärge eeldage, et ei saa olla hea instruktor, kui ta on mitteasiaadist naine. Määravat tähtsust ei ole sellel, milline näeb välja treeninguruum ja milline on ruumi sisustus. Ärge laske oma arvamust kõigutada kõrvalistel asjadel nagu jõumasinad, spetsiaalne tehniline varustus saalis, soojad vannid, saun ja solaarium. Ärge tehke oma otsust selle põhjal, mida harjutamise ajal kantakse. Ühe klubi õpilased võivad kanda midagi, mis meenutab seelikut, samal ajal kui teises klubis kantakse midagi, mis tundub nagu sätendav pidžaama. Rohkem pöörake tähelepanu tegevusele ja suhtumisele, mitte riietusele. Kui teid ei huvita võitluskunst kui sport, siis ei maksa lasta ennast mõjutada klubidest, kus treenitakse spordivõistlustel osalemise eesmärgil. Leidke endale klubi, kus ei võistelda. Kui olete huvitatud võistlemisest, siis peaksite valima kindlasti klubi, kus treenitakse võistlemise eesmärgil.

Mis maksab?

Otsuse tegemisel ei ole hind just kõige tähtsam, kuid ilmselt ka mitte kõige ebaolulisem tegur.  Peate seda aspekti kaaluma vastavalt isiklikele eelistustele ja võimalustele. Hinnad võivad varieeruda suures ulatuses. Hetkeseisuga jäävad hinnad Eesti erinevates linnades 15 ja 35 euro vahele kuus (ei saa muidugi välistada odavamaid ega ka kallimaid võimalusi). Tuleks ka arvestada, mitu treeningut nädalas klubi selle raha eest pakub. Mõned klubid annavad hinnasoodustusi, kui maksate suurema summa mitme kuu eest ette. Kuid arutlemine mitmesuguste makseviiside ja nendega seonduvate õiguslike nüansside üle jääb väljapoole selle kirjutise eesmärke. Paljud organisatsioonid ja klubid võtavad täiendavat tasu iga vööeksami eest. Tasu võib olla erinev ning sõltuda tasemest. Hinnad ulatuvad kümnetesse eurodesse esimeste vööeksamite eest kuni sadadeni mustade vööde eksamite eest. Kindlasti peaksite seda küsimust täpsustama. Mõned klubid kuuluvad üleilmsetesse organisatsioonidesse ja peavad maksma vastavaid lisamakse kuuluvuse eest. Uurides tasude küsimust, peaksite kindlasti täpsustama, kui palju maksavad vanemad õpilased ning kui palju algajad. Ilmselt tuleb raha kulutada ühe või kahe komplekti sobivate treeningurõivaste ostmiseks. Vormid on klubiti erinevad, kuid ei maksa imestada, kui tuleb maksta 30-60 eurot või rohkem millegi eest, mis meenutab valget pidžaamat. Lisaks sellele võib vaja minna täiendavat varustust nagu vabavõitluse kaitsmed ja muud abivahendid. Enamik koole lubab algajatel esialgu treenida ilma spetsiaalse riietuseta; kindlasti peaksite seda täpsustama. Kui olete otsustanud sellist võimalust kasutada, siis peaksid riided olema mugavad, turvalised ja tagasihoidlikud. Hea valik oleks sel juhul mugavad dressid. Ei tohiks unustada, et mõne alaga seotud varustus on kallim kui teisel alal. Võimalusel peaks ka seda esimestel kordadel enne valiku tegemist täpsustama.

Mida otsida?

Võitluskunstides ei ole midagi müstilist, ehkki see võib algul nii tunduda. Maailmas on küllalt levinud tava müüa seda olematut müstikat… see müüb hästi, uskuge. Ärge sattuge selle müügiartikli ohvriks. Pole just reegel, kuid pole ka sugugi ebatavaline, kui võitluskunsti õpetatakse professionaalina, st inimene teenib elatist võitluskunsti õpetamisega. Kui tunnete suurt müügisurvet ja pealekäimist, siis on klubis raha tähtsam kui õpetus ja see on ohtlik tendents. Raha on halvim motivatsioon võitluskunsti õppimiseks ja õpetamiseks! Selleks, et saada asjast õiget ettekujutust, peaksite sama klubi külastama mitmel korral. Päris kindel on see, et ühe treeningu külastamisega ei saa veel ettekujutust, milline on klubi "nägu". Treeningud on iga kord erinevad. Igaühel on paremad ja halvemad ajad, isegi treeneritel. Erinevatel nädalapäevadel võivad ka erineva sisuga treeningud olla. Niisiis valikute konkreetsemaks muutudes külastage treeninguid tihemini, et teil oleks selge ettekujutus, mida ja kuidas te seal treeningutel tegema hakkate. Üks asi, mida jälgida, on treeningute ajad. Sõltuvalt klubist võivad treeningud olla jaotatud algajatele ja edasijõudnutele, seepärast tuleb treeningute aegu vaadata ka sisulisest küljest. Uurige välja, kes on treeningute läbiviija. Kas treenerid vahetuvad? Kui vahetuvad, siis kui sageli ja milleks? Kui sageli on klubis lisaüritusi, seminare, laagreid? Kes neid juhivad? Kui palju need lisakulutusi nõuavad? Kust ja kellelt tuleb õpetus? Kui kaua on klubi tegutsenud? Lisaks soovitatakse rääkida mitmete vanemate õpilastega uuritavast klubist. Küsige, kui kaua nad on seal õppinud, mis neile seal meeldib, mis ei meeldi jne. Pidage meeles, et keegi ei soovi öelda midagi kriitilist oma klubi kohta, kus nad harjutavad; küsige ikka ja püüdke lugeda ridade vahelt niipalju, kui suudate. Kaudseks tunnuseks klubi ja seal antava õpetuse taseme kohta on klubis harjutavate seeniorite arv. Pean silmas seda, et kui inimesed jäävad treenima kauemaks kui mõneks aastaks, siis järelikult on asi seda väärt. Pöörake erilist tähelepanu valitsevale õhkkonnale: suhtumisele, hoiakutele, mitte välisele küljele. Kas nad on sõbralikud ning siirad üksteise vastu? Kas nad naeratavad üksteisele või on rivaalitsevad ja väljendavad üleolevust ning paremust? Kas juhendaja on huvitatud õpilaste arengust ja hoolitseb selle eest või niidab ta neid maha tõestamaks, et tema on üliinimene? Kas treeningutel on palju vigastusi, mille põhjused jäävad ebaselgeks? Jälgige eluterveid hoiakuid. Ideaalis julgustatakse õpilast võitlema iseendaga, mitte teiste õpilastega.

Millal alustada?

Peate arvestama, et paljudesse klubidesse ei saa astuda pidevalt. Sageli langeb klubide hooaeg kokku õppeaastaga koolides. Seega peaks algust tegema sügisel. Võib-olla peate ootama järgmise nädala, järgmise kuu või isegi järgmise semestrini, kuni alustab uus algajate treeningrühm. See on enamasti nii ja sellest ei maksa lasta ennast heidutada. Kasutage ooteaega täiendavateks külastusteks! Ealisest aspektist vaadates ei ole võitluskunsti juures oluline, millal seda õppima hakata.

Mis on oluline?

Esimese klubi/treeneri valik on väga tähtis. Kahjuks puuduvad teil algajana igasugused kogemused juhendaja oskuste hindamiseks. Te peate aru saama, et see on peamine dilemma, algaja dilemma. Mingil juhul ei saa see juhend anda teile ainuõigeid õpetusi treeneri taseme hindamiseks. See oskus tuleb vaid aastatepikkuse kogemusega. Niisiis peate langetama oma otsuse kas selle põhjal, kuidas konkreetne klubi meeldib, või sealse suhtumise või mõne muu mittetehnilise asja põhjal. Sellest valikust ei ole tõesti mingit pääsu. Ma ei ütle seda mitte hirmutamiseks. On ülimalt tähtis, et te tunnetaksite enda piiratust ja oleksite selles asjas enda vastu aus. Enamikus (kuid mitte kõigis) stiilides on tasemete ehk gradueerimissüsteem. Ei ole olemas universaalset tasemete süsteemi. Ilma igasuguse treeninguta võite te osta umbes 10 euro eest musta vöö, siduda selle oma pidžaamale, kuulutada, et asutasite just uue võitluskunsti stiili, ja anda endale musta vöö kümnenda järgu. Kogu selle tegevuse juures ei riku te ühtegi seadust. Algajana peaksite teadma, et see pole mitte ainult võimalik, vaid et seda on ka palju kordi tehtud ja tehakse jätkuvalt. Jaapani õpetustes on levinud värviliste vööde 10 järku, alates 10. kyu’st (madalaim) kuni 1. kyu’ni ja mustade vööde hulgas omakorda 10 järku, 1. dan’ist (madalaim) kuni 10. dan’ini. Konservatiivsematel võib olla ainult 5 kyu järku ja 5 dan järku või üldse mitte jne. Korea süsteem on küllaltki sarnane, ainult et "kyu" asemel tarvitatakse sõna "gup" (siit algajate slängis termin "guppies"). Hiina klassifikatsioon erineb märgatavalt; mõned kasutavad vööde asemel särpe, kuid enamusel puudub peaaegu igasugune järkude süsteem. On veel teistest maadest pärinevaid võitlusstiile, mille järkude süsteem võib olla täiesti teistsugune. Ärge murdke pead juhendaja järkude pärast. Väga pikka aega (seda mõõdetakse aastatega) ei ole te võimeline isegi ütlema, milles seisneb 1. dan’i musta vöö ja 3. dan’i musta vöö vahe. Üldiselt peaks olema ettevaatlik nende suhtes, kes väidavad endal olevat ebaharilikult kõrge taseme. Enamik 9. dan’i omanikest on tulnud mõnest teisest koolist, on asutanud enda isikliku kooli ja ülendanud ennast 9. dan’iks. Ei ole olemas ühtset hindamisorganit, mis annaks vöid kõigile. Igal stiilil on omad järgud vastavalt nende endi soovile. Erinevate klubide ja organisatsioonide vöid ei ole võimalik omavahel võrrelda! Üht värvi vöö ühes organisatsioonis ei tähenda sugugi sama, mis sama värvi vöö mõnes teises. Mõnel stiilil pole üldse vöid ehk järke. Ei maksa lasta ennast vööde mängul kallutada kõrvale sellest, mis on tõeliselt tähtis. Tihtilugu on nn ühes stiilis mitmeid rivaalitsevaid organisatsioone. Selliste asjadega kaasnev poliitika on väga keerukas. Klubi valikul soovitan vähem pöörata tähelepanu organisatsioonile ja rohkem konkreetse klubi treeningute kvaliteedile.

Kui lähete treeningule:

1. Kui külastate klubi esimest korda, siis ei tee paha küsida klubi nõuete kohta. Mõnes klubis on ukse kõrval jalatsite riiul, kuhu tuleb oma jalanõud jätta; paljud nõuavad sisenemisel kummardamist uksel; mõned nõuavad, et seisaksite alustamise ja lõpetamise ajal rivis, teised jälle istuvad põlvedel jne. Enamasti selgitatakse algajatele neid asju kohe.

2. Olge varem kohal ja vajadusel jääge pärast treeningu lõppu, et saaksite esitada küsimusi asjade kohta, mis jäid selgusetuks.

3. Hoidke meeled valla, püüdke aru saada, kes on kes ja mis on mis - teie enda arusaam ja tunne ei peta teid.

4. Tähtis on küsida kõike, mis segaseks jääb. Vastusest ja selle andmise viisist saate teada peamise klubist ja tema liikmetest.